رپورتاژ

روند تولید دیوار گچی یا تیغه های گچی

روند و مواد اولیه تولید دیوارهای گچی و یا بتن های گچی بسیار متفاوت می باشد .

بتن های گچی شامل گچ و مخلوطی از ماسه یا شن ریز دانه , خاک اره چوب , الیاف طبیعی مانند علوفه کاه برنج یا مصنوعی مانند پلی پرو پیلن می باشد .

از ماسه به نسبت مساوی با گچ یا حتی دو سوم وزن گچی استفاده می شود . افزیش استحکام با سنگ دانه ها باعث افزایش وزن ملات یا قطعه ی پیش ساخته می شود .

استفاده از خاک اره یا الیاف پالپ به نسبت ۵ تا ۱۰ درصد وزن گچ باعث افزایش استحکام کششی و خمشی گچ و افزایش خاصیت ارتجاعی  گچ می شود و قطعات پیش ساخته بلوک های گچی را از حالت تردی و شکنندگی دور می کند .

در صورت تولید دقیق و مهندسی بتن های گچی می توان همچون کشورهای پیشرفته در ساخت سقف های دال و سقف های بتن گچی استفاده کرد .

در ایران به دلیل وفور سیمان و قیمت ارزان بتن سیمانی , استفاده از بتن های گچی کاربردی ندارد.

در مواردی به اشتباه بلوک های هبلکس سفید رنگ با تیغه های گچی اشتباه گرفته می شود. ظاهر تیغه هبلکس به صورت خلل و فرج از لحاظ عامیانه مانند سنگ پا زبر و با سوراخ های فراوان ریز می باشد .خلل و فرج های موجود به دلیل استفاده از مواد حباب زا و یا تولید کرف در فرایند تولید دیوار می باشد . بلوک های هبلکس در هنگام تولید , شامل فرآیند پخت و فرآورده های گوناگون می باشد که اغلب در

ایران این فرآوری ها و مراحل تولید به طور غلط اجرا می شود و باعث افت حجم بلوک , پس از  دیوار چینی و استحکام پایین دیوار می شود .افت حجم هبلکس یا Acc باعث ایجاد ترک یا شکاف در منطقه ی اتصال دیوار به سقف می شود و خسارات های جبران ناپذیری به سازنده ساختمان وارد می نماید . دیوار گچی جعفری اصفهان ساخت انواع بلوک های گچی با تکنولوژی روز دنیا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن